Leczenie kanałowe pod mikroskopem – szybko i bezpiecznie
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest propozycją dla wszystkich, którzy szybko chcą uporać się z problemem stanu zapalnego miazgi zęba. Nowoczesna metoda zyskuje coraz większą popularność nie tylko ze względu na skracanie czasu leczenia, ale też precyzję – mikroskop umożliwia dokładność zarówno w diagnostyce, jak i odbudowie zębów.
NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE? PRZEBIEG ZABIEGU
Na czym polega leczenie kanałowe i dlaczego jest nielubiane? Próchnica lub urazy powodujące złamania i pęknięcia są sygnałami do rozpoczęcia leczenia. Jeśli boli, to prawdopodobnie doszło do zapalenia miazgi zębowej.Leczenie kanałowe może być koniecznością, jeśli:
- występują ubytki próchnicowe.
- pacjent cierpi na bruksizm.
- ząb został złamany lub pojawiają się pęknięcia.
ZATRUWANIE ZĘBA W LECZENIU KANAŁOWYM – TRADYCYJNA METODA
Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym jest tematem dość kontrowersyjnym. Jeśli ząb jest w takim stanie, że nie da się go odbudować bez usunięcia miazgi, trzeba ją wcześniej zatruć. Stosuje się w tym celu paraformaldehyd, a przez kilka godzin jamę ustną rozpiera zazwyczaj ból. Powinien on jednak samoistnie ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, trzeba ponownie skonsultować się ze stomatologiem.
ILE TRWA LECZENIE KANAŁOWE? CZAS PRZY TRADYCYJNYM ROZWIĄZANIU
O tym ile trwa leczenie kanałowe, decyduje rodzaj zęba, jego budowa, stopień zaawansowania problemu i konkretne praktyki cenowe gabinetów stomatologicznych. Zwykle pacjenci muszą liczyć się z okresem kilku tygodni – po samym zatruciu zęba trzeba doczekać ok. 1-2 tygodnie. Dokładny czas leczenia przedstawi dentysta, uwzględniając zarówno sytuację pacjenta, jak i wybraną metodę. Współcześnie sięga się po leczenie kanałowe pod mikroskopem, które umożliwia rozwiązanie problemu podczas tylko jednej wizyty.
LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM – DWIE METODY
Precyzja, sprawność i minimalizacja ryzyka zakażenia lub błędu to główne zalety nowoczesnego zabiegu jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. W tradycyjnym leczeniu zadaniem stomatologa jest zatrucie i usunięcie miazgi, zmierzenie długości kanałów, otwarcie ich oraz dokładne oczyszczenie wnętrza. Po tych czynnościach środek zęba zostaje wypełniony odpowiednim materiałem zamykającym korzeń zęba. Na końcu lekarz dentysta odbudowuje koronę. Dzięki mikroskopowi stomatolog ma dokładny obraz stanu zapalnego oraz kanałów (nawet wąskich) i bez problemu porusza się między nawet najbardziej stłoczonymi zębami. Pacjent może z kolei załatwić wszystko w ciągu jednego dnia, bez konieczności powtórnego przychodzenia do dentysty. Sam zabieg trwa średnio ok. 1 h.
CZY LECZENIE KANAŁOWE BOLI? – DZIAŁANIE MIKROSKOPU
O to czy leczenie kanałowe boli pytają nie tylko dzieci. Nawet dorośli pacjenci obawiają się bólu zębów i dziąseł, dlatego warto sięgnąć po leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki znieczuleniu nie pojawia się żaden ból, choć po zakończeniu można odczuwać lekki dyskomfort.
W porównaniu do kilkugodzinnego bólu po zatruciu zęba miazgą, ból zęba po leczeniu kanałowym przez mikroskop, to naprawdę lekka dokuczliwość. Możliwe jest pojawianie się niewielkiego sygnału bólowego ze strony migdałków, jednak po pewnym czasie ustąpi. Jeśli będzie utrzymywał się przez kilka godzin i wywoła w pacjencie niepokój, dopiero wtedy konieczne jest przedyskutowanie sytuacji z dentystą wykonującym zabieg.
Użyty w Polsce sprzęt swoją jakością nie różni się od jakości zagranicznych narzędzi. Standardy, którymi można się aktualnie cieszyć, pozwalają zapomnieć o bólu, zakażeniach bakteryjnych, rozwlekaniu się czasu leczenia i planowania kolejnych wizyt. Nie trzeba bać się też powtórnego leczenia, które zdarza się przy wypełnianiu wnętrza zęba tradycyjnymi metodami. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecane pacjentom w każdym wieku.
ILE KOSZTUJE LECZENIE KANAŁOWE? REFUNDACJA
O tym ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem świadczy najlepiej sam czas zabiegu – w ciągu 60 minut można uzyskać efekt rozkładany dawniej na kilka tygodni. Koszty leczenia są więc wyższe niż w tradycyjnej metodzie. Ceny mogą wynosić średnio 500 zł, jednak w niektórych przypadkach będzie to nawet 2000 złotych. Nie ma obecnie refundacji na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Inaczej jest w przypadku starego rozwiązania. W gabinecie prywatnym koszt leczenia kanałowego też będzie wysoki, ale zdecydowanie niższy od działań z mikroskopem. Rozpoczyna się zwykle na 200 złotych (w przypadku zębów jednokanałowych), ale może przekroczyć 500 zł. Gabinety, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia kanałowo wyleczą zęby bezpłatnie w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i w okresie połogu oraz wszystkich dorosłych, u których pojawił się problem z zębami 1, 2 lub 3.
LECZENIE KANAŁOWE ZĘBA – PODSUMOWANIE
Leczenie kanałowe zęba kojarzone było dotychczas z nieprzyjemnymi wizytami u stomatologa. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest natomiast komfortowe i szybkie. Chociaż Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego sposobu, warto skorzystać z nowoczesnego sprzętu i poprawić stan jamy ustnej. Odbudowa zęba za pomocą mikroskopu przywróci mu właściwe funkcje na bardzo długi czas, a ból po leczeniu kanałowym nie będzie już dokuczał.
Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem znacznie przyspiesza pracę i jest o wiele skuteczniejsze. Moim zdaniem w każdym szanującym się gabinecie stomatologicznym powinien być dostęp do takiego mikroskopu.
Również tak uważam. Leczenie kanałowe pod mikroskopem uratowało mojego zęba, a był już skazany na usunięcie ;d.. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje nadzieję na uratowanie zęba i oszczędzeniu pieniędzy na implancie zębowym.
Jeśli ktoś chce mieć profesjonalnie wykonane leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem przy użyciu nowoczesnego sprzętu to polecam klinikę stomatologiczną K2Dental w Gdańsku. Ludzie tam pracujący naprawdę znają się na rzeczy i robią cuda :D.
Taki mikroskop podczas leczenia kanałowego pozwala na bardzo dokładne przestudiowanie kanałów zęba ( powiększenie nawet do 25 razy – a w przypadku zdjęcia RTG nie zawsze wszystko widać..
To niestety racja, że leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu często kończy się niepowodzeniem i pacjent musi zgłaszać się na zabieg ponownie – czasami pacjenci mają pozawijane korzenie zęba i leczenie bez mikroskopu nie wchodzi w grę.