przełom w leczeniu łupieżu pstrego - dermokosmetyki nowej generacji
Pirytionian cynku

Pirytionian cynku – właściwości w walce z łupieżem pstrym

Pirytionian cynku wspiera w walce z problemami skóry głowy i zapobiega nawrotom objawów. Łagodzi zaczerwienienia, osłabia świąd i uczucie napięcia, dlatego jest jedną z najchętniej stosowanych substancji w leczeniu łupieżu pstrego czy egzemy. Czym jest i jakie ma właściwości?

Pirytionian cynku – właściwości

Pirytionian cynku jest aktywną substancją, która wykazuje skuteczność w hamowaniu podziałów komórkowych, a tym samym zapobiega nadmiernemu złuszczaniu naskórka. Działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, dzięki czemu walczy z przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Ponadto osłabia aktywność gruczołów łojowych, łagodzi ogniska zapalne oraz koi podrażnioną skórę głowy.

Pirytionian cynku – w jakich chorobach skóry jest stosowany?

Pirytionianem cynku leczy się schorzenia, takie jak:

  • Egzema, objawiająca się ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym skóry. Osoby dotknięte tą chorobą skarżą się na dotkliwe swędzenie, pieczenie i zaczerwienienia, które pozwala złagodzić aktywne działanie pirytionianu cynku.

  • Łojotokowe zapalenie skóry, inaczej zwane łojotokiem. Chorobie towarzyszy nadmierna produkcja sebum, które zatyka mieszki włosowe i wraz z bakteriami powoduje szereg uciążliwych dolegliwości – nieestetyczne wykwity skórne, szybko przetłuszczające się włosy czy też rogowacenie naskórka. Kompleks zawarty w pirytionianie cynku hamuje rozwój mikroorganizmów, odpowiedzialnych za wspomniane dolegliwości i regeneruje uszkodzony naskórek.

  • Grzybica, uznawana za poważną przypadłość zakaźną. Jej objawy wywołują grzyby, które w wyniku przegrzania skóry głowy, niedostatecznej higieny czy spadku odporności ulegają namnażaniu oraz przenikaniu w głąb naskórka. Zastosowanie pirytionianu cynku pomoże ograniczyć inwazję dermatofitów i ukoi zainfekowaną skórę.

Pirytionian cynku

Pirytionian cynku i jego rola w walce z łupieżem pstrym

Pirytionian cynku okazuje się cennym kompleksem wspierającym walkę z łupieżem pstrym. Dolegliwość tę powodują mikroorganizmy zwane drożdżakami, które substancja skutecznie zwalcza. Czynne składniki osłabiają procesy złuszczania naskórka, których nadmierna aktywność prowadzi do pojawiania się charakterystycznych, białych plamek na włosach i odzieży, a także świądu i zaczerwienień skalpu.

Związki zawarte w pirytionianie cynku wpływają na szybszą regenerację oraz zwiększenie poziomu nawilżenia skóry. Tym samym substancja wykazuje zarówno zdolność do hamowania przyczyn, jak i ograniczania negatywnych skutków łupieżu. W przypadku łupieżu pstrego można zacząć od stosowania preparatów bez recepty z pirytionianem cynku.

Kompleks pirytionianu cynku uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych substancji w walce z łupieżem pstrym. Pierwsze efekty kuracji można zauważyć na krótko po rozpoczęciu stosowania preparatów z tym związkiem, a rezultaty utrzymają się przez długi czas.


Bibliografia

1. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
2. Prohic A., Ozegovic L., Malassezia species isolated from lesional and non‐lesional skin in patients with pityriasis versicolor, 2006
3. Chen T.A., Hill P.B., The biology of Malassezia organisms and their ability to induce immune responses and skin disease, Veterinary Dermatology, 2005

5 (100%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *