Łuszczenie skóry na twarzy: czego może być objawem?
Łuszczenie skóry na twarzy jest problemem, który dotyka osoby w różnym wieku. Najczęściej dotyczy skóry suchej i skłonnej do podrażnień.
Zwykle łuszczenie się skóry jest przejściowe i nie oznacza żadnej poważnej choroby. Może być wywołane np. przez:
- niewłaściwą pielęgnację, np. stosowanie zbyt agresywnych środków myjących lub uczulenie na składniki któregoś z używanych kosmetyków,
- szkodliwą dietę i używki,
- częsty kontakt z alergenami,
- kontakt ze szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak nadmierne nasłonecznienie, zbyt niska temperatura lub silny wiatr.
Jeśli jednak łuszczenie skóry na twarzy nie znika pod wpływem wyeliminowania czynników szkodliwych oraz stosowania kosmetyków nawilżających i towarzyszy nam stale przez dłuższy czas, warto sprawdzić, co jest jego przyczyną.
Łuszczenie skóry na twarzy: trądzik różowaty?
Łuszczenie skóry na twarzy bywa jednym z objawów trądziku różowatego. Dolegliwość ta, polegająca na powstawaniu licznych zmian grudkowo-krostkowych połączonych z silnym czerwieniem się skóry i jej widocznym łuszczeniem się, jest przewlekłą chorobą skórną. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich kosmetyków i zabiegów zaleconych przez dermatologa.
Łuszczenie skóry na twarzy a zaburzenie pracy gruczołów łojowych
Jedną z przyczyn łuszczenia skóry na twarzy może być nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych, które odpowiadają za zapewnienie prawidłowego poziomu nawilżenia i natłuszczenia skóry. To gruczoły łojowe produkują sebum, które nie tylko zmiękcza skórę, ale również zapewnia jej ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeżeli sebum jest za mało, skóra staje się odwodniona, sucha i szorstka. Skutkiem jest łuszczenie skóry na twarzy.
Łuszczenie skóry na twarzy w wyniku stanów zapalnych
Łuszczenie skóry na twarzy bywa także wynikiem łojtokowego lub atopowego zapalenia skóry. Jeżeli zauważysz, że w okolicy nosa pojawiają się czerwone plamy z tłustymi łuskowatymi płatami, możesz cierpieć na łojtokowe zapalenie skóry. Problem ten może występować też w innych miejscach ciała, np. na skórze głowy. Z kolei w przypadku zapalenia atopowego, oprócz łuszczenia skóry, na twarzy występują silne rumieńce i nieprzyjemny świąd.
Łuszczenie skóry na twarzy: łupież pstry
Łupież pstry może być bezpośrednią przyczyną łuszczenia skóry na twarzy. Zmiany będące wynikiem działania grzybów drożdżopodobnych, które powodują ten rodzaj łupieżu, nie ograniczają się tylko do skóry głowy: łupież pstry może objawiać się łuszczącym się naskórkiem także na szyi lub na twarzy. Aby pozbyć się tego problemu, należy jak najszybciej zacząć stosować odpowiednie kosmetyki, które ograniczą rozwój łupieżu pstrego.
Łuszczenie skóry na twarzy to problem, którego nie należy bagatelizować, ponieważ może on być objawem wielu chorób. Jeśli łuszczenie nie jest spowodowane tylko przejściowym przesuszeniem, które mija samo z siebie po kilku dniach, koniecznie trzeba zacząć działać. Na początek warto zastosować kosmetyk o dobrym składzie.
PITYVER
KOMPLEKSOWA PIELĘGNACJA ŁUPIEŻU PSTREGOKUP TERAZ
Bibliografia
1. Terragini L., Lasagni A., Oriani A., Pityriasis versicolor of the face, 1991
2. Terui T., Kudo K., Tagami H., Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur, 1999
3. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia,2007
4. Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010