Siarczek selenu (Selenium Sulfide)
Siarczek selenu szeroko stosowany jest nie tylko w medycynie, ale również i w kosmetologii. Jego dobroczynny wpływ na skórę i włosy został potwierdzony wieloma badaniami naukowymi. Ma działanie seboregulujące i przeciwdrożdżakowe, dlatego wykorzystywany jest głównie w walce z łupieżem pstrym. Często zawierają go dermokosmetyki na łupież pstry.
Siarczek selenu jako składnik kosmetyków
Siarczek selenu to jedyny dozwolony związek tego pierwiastka mogący być składnikiem kosmetyków. Niestety jest często pomijany w ich składzie lub jego wartość jest znikoma.
Szeroko stosowany jest w:
- kuracjach leczących trądzik (maści, emulsje),
- kremach do twarzy, zarówno kremach przeciwzmarszczkowych, jak i odżywczych,
- kosmetykach antyalergicznych przeznaczonych do cery wrażliwej,
- tonikach i emulsjach pielęgnujących skórę.
Co więcej, ma bardzo duże zastosowanie w szamponach przeciwłupieżowych, jest skuteczny w walce z łupieżem pstrym, czy łojotokowym zapaleniem skóry
SZAMPON NA ŁUPIEŻ PSTRY PITYVER
Z SIARCZKIEM SELENU W SKŁADZIEKUP TERAZ
Siarczek selenu – właściwości
Siarczek selenu powszechnie nazywany jest pierwiastkiem młodości, gdyż pełni rolę antyoksydantu, a w połączeniu z witaminą E opóźnia procesy starzenia, regenerując naskórek. Co więcej, neutralizuje negatywne działanie promieni słonecznych na skórę, chroni ją przed działaniem wolnych rodników, a także łagodzi podrażnienia i działa przeciwalergicznie. Odgrywa bardzo dużą rolę w leczeniu łupieżu pstrego, ponieważ ma działanie przeciwdrożdżakowe i przeciwgrzybiczne, reguluje wytwarzanie sebum, a dodatkowo poprawia kondycję włosów. Szampon przeciwłupieżowy zawierający 1% roztworu siarczku selenu cechuje się dużym wpływem na jego zwalczanie, co zostało potwierdzone klinicznie.
Siarczek selenu – jakie związki zawiera?
Siarczek selenu to nazwa powszechnie wykorzystywana, ponieważ nie jest to czysty związek chemiczny o wzorze SeS2, a jedynie jego skład można opisać takim wzorem. Komercyjny siarczek selenu składa się głównie z monosiarczku selenu i różnych cyklicznych związków selenu z siarką.
Siarczek selenu – zastosowanie
Siarczek selenu ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie głównie w kosmetykach. Najczęściej jest w szamponach przeciwłupieżowych i leczniczych kuracjach. Jak wcześniej wspomniano, ma nieoceniony wpływ na łupież pstry, a efekty widać już po kilku użyciach szamponu wyposażonego w siarczek selenu. Można go również spotkać w kremach odżywczych, przeciwzmarszczkowych i kuracjach przeciwtrądzikowych.
Siarczek selenu w szamponie na łupież pstry Pityver
Szampon z leczniczym siarczkiem selenu znajdziemy w marce dermokosmetyków na łupież pstry Pityver
Odznacza go krótki, naturalny, 3 składnikowy skład, lecz każdy zastosowany w nim surowiec wykazuje korzystne działanie na przyczyny łupieżu pstrego. Dzięki temu szampon nie obciąża włosów, a realnie poprawia kondycję skóry. Składniki dobrano tak, by wzmacniały swoje działanie. W szamponie Pityver znajdziemy oczywiście wysoką dawkę siarczku selenu, który tu ma za zadanie usuwać grzyby i drożdżaki. Siarczek selenu hamuje nadmierne złuszczanie i świąd skóry. Daje wytchnienie w uporczywych objawach łupieżu. (Nie mogą go jednak stosować dzieci poniżej 5 roku życia i kobiety w ciąży oraz karmiące). W Pityver zastosowano także francuską, białą, naturalną, oczyszczającą glinkę Montmorillonite. To cenny minerał, ponieważ oczyszcza, ale nie pozbawia równocześnie skóry bariery ochronnej. Jest bogata w mikroelementy, sole mineralne i tlenek glinu zapewniające skórze ujędrnienie. Doskonale zabliźnia rany. Sprawdza się w przypadku cery wrażliwej, naczyniowej i suchej.
Szampon Pityver z tlenkiem selenu zawiera także naturalną witaminę E. Zwana witaminą młodości zapobiega utlenianiu lipidów, a tym samym daje ochronę skórze przed wolnymi rodnikami
Przedłuża trwałość kosmetyków. Szampon Pityver nie maskuje objawów, lecz aktywnie zwalcza przyczyny łupieżu pstrego. Działa leczniczo, nie podrażnia, nie uczula. To zasługa jego naturalnego składu, w którym nie zastosowano ostrych detergentów SLS/SLES-ów. Szampon Pityver nie zawiera także innych chemicznych dodatków: parabenów czy silikonów. Jest wolny od sztucznych zapachów i barwników. Łagodzi dolegliwości skórne i niweluje drożdżaki. Szampon Pityver znajdziemy w zestawie dermokosmetyków na łupież pstry Pityver. Oprócz szamponu możemy skorzystać z odżywczej, kojącej emulsji do ciała oraz płynu pielęgnującego do skóry głowy. Pozostałe produkty również mają naturalne składy, są wolne od chemii, dzięki czemu działają na skórę delikatnie i bezpiecznie. Nie tylko zwalczają przyczyny łupieżu pstrego, w tym drożdżaki Malassezia furfur, ale również regenerują skórę. Wzmocniona i odporna, aktywnie stawi czoło łupieżowi pstremu.
Siarczek selenu – pochodzenie i sposób pozyskiwania
Najlepszym źródłem siarczku selenu są drożdże wzbogacone. Charakteryzują się wysoką zawartością białka, które w swoim składzie mają wbudowaną siarkę. Drożdże hodowane na wzbogaconych podłożach w laboratoriach są głównym źródłem siarczku selenu znajdującego zastosowanie w kosmetykach.
SZAMPON NA ŁUPIEŻ PSTRY PITYVER
Z SIARCZKIEM SELENU W SKŁADZIEKUP TERAZ
Bibliografia
1. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
2. Białynicki-Birula R., Gutfreund K., Zastosowanie lampy Wooda w diagnostyce dermatologicznej, 2008
3. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013