przełom w leczeniu łupieżu pstrego - dermokosmetyki nowej generacji

Jak leczyć łupież pstry na twarzy?

Łupież pstry jest jedną z trudniejszych w leczeniu chorób o charakterze dermatologicznym. Dokładny mechanizm powstawania łupieżu pstrego nie jest znany, jednak wiadomo, że bezpośrednią przyczynę stanowi proces niekontrolowanego namnażania się drożdżaków z gatunków Pityrosporum furfur oraz Pityrosporum orbiculare, które naturalnie występują na powierzchni skóry, stanowiąc część jej mikroflory. W przypadku wystąpienia określonych czynników, drożdżaki Pityrosporum furfur oraz Pityrosporum orbiculare mogą przekształcić się w chorobotwórczą postać znaną jako Malassezia furfur. Mamy wówczas do czynienia ze stanem zapalnym skóry, znanym pod mianem łupieżu pstrego.

Czym różni się łupież pstry od innych rodzajów łupieżu?
Pstry, Ciemnobeżowe lub czerwone plamy, oddzielające się od skóry na plecach i klatce piersiowej,
Suchy/zwykły, Białe, wysuszone oraz przezroczyste płatki naskórka, które łatwo oddzielają się od skóry głowy,
Suchy/zwykły, Białe, wysuszone oraz przezroczyste płatki naskórka, które łatwo oddzielają się od skóry głowy,
Suchy/zwykły, Białe, wysuszone oraz przezroczyste płatki naskórka, które łatwo oddzielają się od skóry głowy,
Suchy/zwykły. Białe, wysuszone oraz przezroczyste płatki naskórka, które łatwo oddzielają się od skóry głowy.
Pityver - zestaw

PITYVER
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ŁUPIEŻ PSTRYKUP TERAZ

Przyczyny łupieżu pstrego

twarz-3Jak powiedziano, bezpośrednią przyczynę choroby znanej jako łupież pstry na skórze stanowi niekontrolowane namnażanie się grzybów z rodziny drożdżaków, które bytują na powierzchni naszej skóry. Aby jednak doszło do takiego nadmiernego namnażania się, muszą wystąpić określone czynniki wyzwalające. Podstawową przyczynę pośrednią łupieżu pstrego stanowią naturalne zmiany hormonalne, jakie zachodzą w naszym organizmie (na przykład u kobiet w trakcie proces menopauzy) oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej spowodowane przyjmowaniem niektórych rodzajów leków (na przykład preparatów stereoidowych).

Przyczynę wystąpienia choroby może stanowić także ogólne lub miejscowe obniżenie odporności organizmu. Kolejną częstą przyczyną jest zły stan skóry, w rezultacie którego staje się ona dogodnym środowiskiem do namnażania się drożdżaków. Do grup podwyższonego ryzyka jeżeli chodzi o łupież pstry na twarzy należą osoby, których cera jest tłusta (przy czym sporą rolą odgrywa rodzaj tłuszczu: nie wszystkie sprzyjają rozwojowi infekcji  grzybiczych), nadmiernie potliwa oraz te, które nie dbają o codzienną higienę skóry. Do higieny skóry będącej środkiem zapobiegawczym, jeżeli chodzi o łupież pstry u osób dorosłych i dzieci należy przede wszystkim noszenie odpowiednich, przewiewnych ubrań, regularne zmienianie odzieży oraz codzienna pielęgnacja skóry przy użyciu odpowiednich środków (np. szamponu Pityver na skórę głowy).

Warto sobie uświadomić również fakt, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na bielactwo jest nieodpowiednia dieta (zbyt dużo tłuszczu, zbyt mało cynku, żelaza, biotyny oraz witaminy E), a także korzystanie używek, w tym przede wszystkim papierosów, które powodują wewnętrzne zatrucie organizmu, co może stanowić przyczynę niewłaściwego stanu skóry oraz jej zwiększonej podatności na infekcje. Do grup zwiększonego ryzyka, jeśli chodzi o występowanie łupieżu pstrego należą również dzieci oraz osoby młode, ponieważ w tych grupach standardowo mamy do czynienia z nadmierną pracą gruczołów łojowych skory, co jest związane z procesem dojrzewania.

Łupież pstry na twarzy – objawy

Łupież pstry jest chorobą, której objawy pojawiają się przede wszystkim na obszarze skóry pleców, rąk oraz klatki piersiowej. W niektórych przypadkach łupież pstry na twarzy może również wystąpić. Z oczywistych względów, choroba jest wtedy bardziej dokuczliwa, zwłaszcza w przypadku kobiet. Często kobiety usiłują zakryć objawy przy pomocy np. makijażu, jednak nie jest to dobre rozwiązanie.

Monika KonczalskaObjawy łupieżu pstrego mogą wskazywać też na inne choroby, dlatego wizyta u specjalisty jest koniecznością. Dobry lekarz bez problemu zdiagnozuje nasz problem. Może też wykonać on odpowiednie badania jak np. pobór do analizy wycinka skóry, który objęty jest chorobą, lub badanie lampą Woodamówi dr n. med. Monika Konczalska, specjalista dermatolog Clinica Dermatologica

Łupież pstry na twarzy – leczenie

twarz-2Łupież pstry na twarzy leczy się przy pomocy standardowych preparatów przeciwgrzybiczych przepisanych przez lekarza dermatologa a dodatkowo także medycznych środków do przemywania twarzy. W trakcie kuracji należy unikać stosowania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę na twarzy albo zwiększać jej tłustość. Istotne znaczenie ma także odpowiednia ochrona skóry twarzy przed słońcem. Każdorazowo przed ekspozycją na promienie słoneczne należy nakładać krem przeciwsłoneczny. Kosmetyk nie może być tłusty, powinien zapewniać ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, a także zawierać filtr ochrony przed promieniowanem słonecznym (SPF) wynoszący przynajmniej 30. Do tego należy pamiętać także o codziennej pielęgnacji skóry twarzy przy użyciu środków zaleconych przez lekarza specjalistę dermatologa (wbrew niektórym przekonaniom, to właśnie lekarz dermatolog jest specjalistą kompetentnym w zakresie diagnostyki oraz leczenie różnych postaci łupieżu).

Dermokosmetyki, które stosujemy do pielęgnacji skóry z łupieżem pstrym, powinny być bogate w składniki, które faktycznie wpłyną na stan choroby, czyli np.:

 • siarczek selenu,
 • sól Epsom,
 • pirytionian cynku,
 • glukonian miedzi.

Podczas leczenia łupieżu pstrego mogą nam zostać przepisane doustne środki przeciwgrzybicze. Najczęściej ma to miejsce, gdy zmiany są bardzo rozprzestrzenione, lub przy nawrotach choroby. Takie preparaty dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta poprzez specjalistę – należy bezwzględnie stosować się do jego zaleceń. Do najczęściej stosowanych substancji zalicza się itrakonazol oraz flukonazol.
Jeśli jednak uda nam się zdiagnozować chorobę odpowiednio wcześnie możemy uniknąć takiej sytuacji. W początkowych stadiach łupieżu pstrego nie jest konieczne leczenie doustne – najczęściej stosuje się wtedy preparaty miejscowe, jak np. maści. Produkty takie najczęściej zawierają pirytionian cynku, klotrimazol, terbinafinę czy cyklopiroksolaminę.
Leczenie łupieżu pstrego można też wspierać wieloma domowymi metodami.

Należy jednak pamiętać, że nie należy stosować ich jako jedyna metoda na wyleczenie łupieżu pstrego. Do najczęściej stosowanych domowych sposobów zaliczamy:

 • leczenie octem jabłkowym – najlepiej przygotować jest roztwór z octu jabłkowego i wody mineralnej, a następnie stosować w formie okładu na chorobowo zmienione miejsca. Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące,
 • okłady z rumianku – rumianek działa kojąco, łagodząco, może także uśmierzyć uporczywe swędzenie. Wystarczy zaparzyć napar z tego zioła, następnie namoczyć nim np. gazę, i obłożyć odpowiednie miejsca,
 • stosowanie soli Epsom – można dodawać ją do kąpieli, przyrządzić maseczkę lub wybrać kosmetyki z jej dodatkiem. Sprawdzi się w kuracji łupieżu pstrego ze względu na jej działanie przeciwgrzybicze.
Pityver - zestaw

PITYVER
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ŁUPIEŻ PSTRYKUP TERAZ

Podsumowanie

Łupież pstry na twarzy to dolegliwość, jakiej każdy z nas chciałby uniknąć. Jest ciężka do zwalczenia, nieestetyczna, a dodatkowo często powoduje świąd. Istnieją jednak specyfiki, które pozwalają pozbyć się tego przykrego stanu, a tym samym sprawić, że w dość szybkim czasie stanie się on jedynie przykrym przeżyciem. Obowiązkiem jest również wizyta u lekarza, który przepisze nam odpowiednie leki lub maści. Chociaż walka z łupieżem pstrym może być ciężka, warto jednak pamiętać, że jest to choroba możliwa do wyleczenia.


Bibliografia

1.Khosravi A. R., Hedayati M. T., Mansouri P., Shokri H., Moazzeni M., Immediate hypersensitivity to Malassezia furfur in patients with atopic dermatitis, 2007
2.Białynicki-Birula R., Gutfreund K., Zastosowanie lampy Wooda w diagnostyce dermatologicznej, 2008

4.9 (98.46%) 13 głosów

22 odpowiedzi

 1. Wiem co to znaczy bo sama walczyłam z białymi plamami na ciele i twarzy. Łupież pstry to okropne paskudztwo i jeśli szybko się nie zacznie leczenia to potem ciężko się go pozbyć.

 2. To świństwo mi całą twarz „zalało” i szyje i nawet brzuch i plecy -.-
  Dopiero kuracja zestawem pityver czyli szampon płyn i emulsja pomogły.
  Wcześniej maści nakładałem jak mnie swędziało mocniej, ale potem zawsze powracało ;/

  1. Jeśli masz możliwość kupienia zestawu to tak zrób, bo zauważyłam, że cały zestaw zawsze lepiej działa niż jeden preparat 🙂

 3. Zanim zniknął ten łupież z twarzy to musiałam smarować dzień w dzień różnymi preparatami. Nie mogłam robić nawet lekkiego makijażu bo moja skóra była jak poparzona 🙁 Teraz już ten problem za mną, ale współczuję każdemu kto się z tym zmaga. Najlepiej działają preparaty stosowane na zewnątrz a nie tabletki.

 4. to prawda – mi dermatolog bardzo pomógł gdy miałem łupież pstry. myslalem, ze dostanę jakies leki, ale lekarz powiedzial ze to ostatecznosc i przepisal mi szampon i masc przeszlo po 3tygodniach 😀

  1. a mi właśnie na odwrót, lekarz odrazu przepisał leki ale nie widzę w tym nic złego bo pomogło a o to chodzi przecież

 5. o jaa nie chciałabym mieć tego na twarzy. Mnie atakuje zawsze jakos w sierpniu, gdy wyjadę, ale tylko na plecach i zazwyczaj maść wystarcza.

  1. To zazdroszczę, bo mi wyskoczyły najpierw na głowie plamki a później na twarzy. Mimo że stosowałam już szampon i maść to plamy zaczęły pojawiać się też na plecach. Preparaty zaczęły działać dopiero po ok 2 tygodniach i w rezultacie pozbyłam się łupieżu pstrego jakoś po 2 miesiącach ;/

 6. Ja nie stosuję, ale wyskoczył mi łupież niedawno i mam go pierwszy raz. Oczywiście dostałam różne szampony i maści na recepty, ale nie widzę poprawy. Myślałam żeby spróbować Pityver, co myślicie o tym preparacie? Jest delikatny czy mocny?

 7. Też tak źle przechodzicie przez tą chorobę? jestem już załamana, bo 2 dni temu nie było tak źle a teraz juz mam całe plecy w plamach i jak zakładam bluzkę to czuję, że mam wszystko podrażnione…

  1. niestety tak to może wyglądać czasami. niektórzy przechodzą przez to łagodniej a niektórzy mają ostrzejsze objawy. jak najszybciej zacznij stosować jakiś szampon albo maść, cokolwiek. idź też do lekarza bo samo nie przejdzie a nawet jeśli to będzie wracało i będziesz miec w sobie dalej te grzyby

  2. Straszne … Powinnaś jak najszybciej działać !!! Nie można zwlekać, jeśli chodzi o łupież pstry, bo te plamy na ciele będą się jeszcze potęgować 🙁

 8. Łupież pstry na twarzy to najgorsze miejsce, przynajmniej dla kobiety, bo nie można się nawet pomalować. Nie nakładam sobie tapety na twarz, ale w pracy to wygląda bardzo nieestetycznie. Najgorsze jest to, że łupież może wrócić w najmniej niespodziewanym momencie. Przed ważnymi wydarzeniami, konferencjami, ślubami znajomych/rodziny przypominam sobie o tym i denerwuję się, że łupież znów się pojawi…

   1. Dokladnie. Teraz są juz tak wypracowane kosmetyki i leki na lupiez pstry ze nie ma sie co stresowac nawet jak sie nawroci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *