przełom w leczeniu łupieżu pstrego - dermokosmetyki nowej generacji
Łupież różowy Gilberta

Jak rozróżnić łupież pstry i łupież różowy Gilberta?

Łupież różowy Gilberta jest schorzeniem spotykanym coraz częściej. Warto jednak wiedzieć, co różni go od łupieżu pstrego. Obydwie choroby na pozór wydają się dość podobne, ale okazuje się, że między nimi jest naprawdę wiele różnic. Warto wiedzieć jakich. Dzięki temu o wiele łatwiej odróżnić będzie można te schorzenia.

Łupież różowy Gilberta a łupież pstry. Jakie są objawy chorób?

Na samym początku warto wspomnieć, czym charakteryzuje się łupież różowy Gilberta.

Czytaj więcej: Łupież Różowy Gilberta – Objawy i leczenie.

Jest to choroba skórna, która posiada pewne bardzo charakterystyczne cechy. Należą do nich:

  • pojawienie się charakterystycznej plamki na tułowiu,
  • świąd skóry,
  • plamy przybierają różową kolorystykę,
  • są owalne,
  • nie zlewają się w całość,
  • zanikają samoczynnie po kilku tygodniach.

Łupież pstry natomiast objawia się występowaniem czerwonych, zaognionych zmian w postaci plam, które jednak mogą zlewać się w całość i obejmować tym samym znaczącą część ciała. Z pozoru mogą być one podobne, ale jeśli przyjrzy im się nieco bliżej, widać różnice. Różowy łupież Gilberta przede wszystkim ma nieco inny odcień. Nie jest aż tak intensywny.

Gdzie pojawia się łupież różowy Gilberta a gdzie łupież pstry?

Na pewno warto też wspomnieć o tym, gdzie lokalizuje się łupież różowy Gilberta. Zazwyczaj zmiany chorobowe zaczynają się na plecach. Często atakują fragmenty skóry, które osłonięte zostają przed słońcem, czyli na przykład pośladki. Łupież pstry natomiast wystąpić może na obszarze całego ciała i zająć nawet owłosioną skórę głowy. Łupież pstry Gilberta nie pojawia się na głowie.Łupież pstry

Jak leczyć łupież różowy Gilberta oraz łupież pstry?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób leczyć łupież różowy Gilberta. Warto więc wspomnieć, że choroby tej się nie leczy. Jej objawy znikają samoistnie po kilku tygodniach, a więc nie potrzeba żadnych specjalnych leków. Inaczej wygląda to w przypadku łupieżu pstrego. Przy rozpoznaniu łupieżu pstrego niezbędne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Stosowane muszą być leki przeciwko grzybom.

Co powoduje łupież pstry oraz łupież różowy Gilberta?

Jeśli chodzi o łupież różowy Gilberta, wciąż nie wiadomo, co go powoduje. Przyjmuje się, że jest on wywoływany przez wirusy. Łupież pstry natomiast wywołany jest przez grzyby. Jest to podstawowa różnica i właśnie z tego powodu, gdy rozpozna się łupież pstry, podjęcie leczenie jak najszybciej jest wyjątkowo istotne i ważne.

Obydwie te choroby mogą być nieprzyjemne, ale istotne jest to, aby umieć rozpoznać je, mimo iż dają między sobą dość podobne objawy.

Pityver - zestaw

PITYVER
ZESTAW KOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ


Bibliografia

1. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007
2. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
3. Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995

5 (100%) 7 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *