Jak rozróżnić łupież pstry i łupież różowy Gilberta?
Łupież różowy Gilberta jest schorzeniem spotykanym coraz częściej. Warto jednak wiedzieć, co różni go od łupieżu pstrego. Obydwie choroby na pozór wydają się dość podobne, ale okazuje się, że między nimi jest naprawdę wiele różnic. Warto wiedzieć jakich. Dzięki temu o wiele łatwiej odróżnić będzie można te schorzenia.
Łupież pstry i łupież różowy Gilberta – różnice | |
---|---|
Umiejscowienie zmian, |
|
Wygląd plam, |
|
Przyczyna, |
|
Zakaźność, |
|
Inne objawy. |
|
PITYVER
ZESTAW KOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ
Łupież różowy Gilberta a łupież pstry. Jakie są objawy chorób?
Na samym początku warto wspomnieć, czym charakteryzuje się łupież różowy Gilberta.
Czytaj więcej: Łupież Różowy Gilberta – Objawy i leczenie.
Jest to choroba skórna, która posiada pewne bardzo charakterystyczne cechy. Należą do nich:
- pojawienie się charakterystycznej plamki na tułowiu,
- świąd skóry,
- plamy przybierają różową kolorystykę,
- są owalne,
- nie zlewają się w całość,
- zanikają samoczynnie po kilku tygodniach.
Łupież pstry natomiast objawia się występowaniem czerwonych, zaognionych zmian w postaci plam, które jednak mogą zlewać się w całość i obejmować tym samym znaczącą część ciała. Z pozoru mogą być one podobne, ale jeśli przyjrzy im się nieco bliżej, widać różnice. Różowy łupież Gilberta przede wszystkim ma nieco inny odcień. Nie jest aż tak intensywny
Gdzie pojawia się łupież różowy Gilberta a gdzie łupież pstry?
Na pewno warto też wspomnieć o tym, gdzie lokalizuje się łupież różowy Gilberta. Zazwyczaj zmiany chorobowe zaczynają się na plecach. Często atakują fragmenty skóry, które osłonięte zostają przed słońcem, czyli na przykład pośladki. Łupież pstry natomiast wystąpić może na obszarze całego ciała i zająć nawet owłosioną skórę głowy. Łupież pstry Gilberta nie pojawia się na głowie.
Jak leczyć łupież różowy Gilberta oraz łupież pstry?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób leczyć łupież różowy Gilberta. Warto więc wspomnieć, że choroby tej się nie leczy. Jej objawy znikają samoistnie po kilku tygodniach, a więc nie potrzeba żadnych specjalnych leków. Inaczej wygląda to w przypadku łupieżu pstrego. Przy rozpoznaniu łupieżu pstrego niezbędne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Stosowane muszą być leki przeciwko grzybom.
Różnica w leczeniu łupieżu pstrego i łupieżu różowego jest zasadnicza. Obie choroby mają inne podłoże, a czasami można je pomylić, dlatego zawsze należy udać się do lekarza w celu diagnozy. Leczenie obu chorób nieodpowiednimi lekami może doprowadzić do pogłębienia się choroby i rozprzestrzenienia się plam – mówi dr n. med. Izabela Błażewicz, specjalista dermatolog Clinica Dermatologica
Co powoduje łupież pstry oraz łupież różowy Gilberta?
Jeśli chodzi o łupież różowy Gilberta, wciąż nie wiadomo, co go powoduje. Przyjmuje się, że jest on wywoływany przez wirusy. Łupież pstry natomiast wywołany jest przez grzyby. Jest to podstawowa różnica i właśnie z tego powodu, gdy rozpozna się łupież pstry, podjęcie leczenie jak najszybciej jest wyjątkowo istotne i ważne.
Obydwie te choroby mogą być nieprzyjemne, ale istotne jest to, aby umieć rozpoznać je, mimo iż dają między sobą dość podobne objawy.
Łupież różowy Gilberta i łupież pstry – dlaczego warto stosować dermokosmetyki?
W leczeniu takich schorzeń pomóc mogą dermokosmetyki. Preparaty te z roku na rok mają coraz większą ofertę w aptekach, a i grono klientów korzystających z takich specyfików stale się poszerza. Głównie dlatego, że są to naprawdę dobre produkty, oparte o stale aktualizowane wyniki badań naukowych.
Dzięki temu można mieć pewność, że rzeczy te są naprawdę przydatne i warto je stosować w codziennej pielęgnacji ciała. Dzięki ich działaniu można wpłynąć na ustanie objawów chorób i zniwelowanie przykrych objawów
Zarówno łupież pstry, jak i łupież różowy Gilberta, to schorzenia na wskroś dokuczliwe, a na pewno wstydliwe. Dobrze jest więc zebrać informacje dotyczące profilaktyki przeciw tym chorobom, sposobom ich leczenia i wszystkiego, co się z tymi tematami wiąże. Wtedy ma się największą pewność, że problem za pewien czas pozostanie jedynie wspomnieniem.
PITYVER
ZESTAW KOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ
Bibliografia
1. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007
2. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
3. Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995