Łupież pstry – tabletki dla dziecka?

Łupież pstry jest niezwykle przykrą dolegliwością. Jest to specyficzny rodzaj grzybicy skóry. Pojawia się zarówno u dorosłych jak i dzieci, a do głównych objawów należą: przebarwienia występujące w okolicy szyi, tuż pod głową (są koloru brunatnego, brunatno-żółtego, różowego), swędzenie. Choroba ta pojawia się przez grzyby pityrosporum ovale, dlatego też łatwo się nią zarazić na basenie, solarium, czy w niektórych salonach kosmetycznych, bądź fryzjerskich. W przypadku zachorowań dziecięcych leczenie zazwyczaj rozpoczyna się poprzez stosowanie maści oraz szamponów. Dlatego też często konieczna będzie wizyta u dermatologa, który zdecyduje o leczeniu. W niektórych przypadkach standardowe leczenie jest nieskuteczne i należy skorzystać ze środków farmakologicznych.

Jakie tabletki na łupież pstry przepisują lekarze?

dziecko-2Na łupież pstry bardzo dobrze działają tabletki, ale zanim zastosuje się te metodę (szczególnie w przypadku dzieci) należy spróbować łagodniejszych środków, takich jak maści bądź żele, szampony. Niektóre z nich wymagają recepty i to one zazwyczaj są najskuteczniejsze. Dermatolog zaleci leki przeciwgrzybicze oraz antybiotyki. Istotne jest to, aby pod żadnym pozorem nie dawać takich leków dzieciom bez konsultacji z lekarzem. Wiele z nich ma silne działanie i wymaga odpowiedniej dawki, a niektóre antybiotyki mogą być zbyt silne na organizm dziecka, dlatego też nawet jeśli rodzic przechodził przez tę zakaźną chorobę i pozostały mu leki to nie powinien dzielić się nimi z dzieckiem bez sięgnięcia po opinię specjalisty. Lekarz specjalista może przepisać również syrop, na przykład Fluconazole Polfarmex. Jest on jednak nieodpowiedni dla dzieci poniżej szesnastego roku życia.

Popularne są kapsułki chemioterapeutyczne z grupy pochodnych triazolu, jednym z przykładowych jest Orungal. Lek ten jednak nie jest docelowo przeznaczony dla dzieci, stosuje się go w młodym wieku jedynie gdy lekarz po podjęciu innych działań uzna, iż jest to jedna z ostatnich możliwości, a działania niepożądane nie przewyższają skutków choroby. Często przepisywanym lekiem jest również ketokonazol, który nie powinien być podawany dzieciom poniżej drugiego roku życia. Innym, popularnym środkiem jest Itrakonazol, który może być stosowany u dzieci wyłącznie pod nadzorem lekarza. Flukonazol to kolejne popularne kapsułki, stosowane również u najmłodszych, jednak po konsultacji z lekarzem. Skuteczne leki na łupież pstry zarówno u dzieci jak i dorosłych są dostępne jedynie na receptę. Te, które można stosować bez recepty często są tak samo skuteczne jak inne preparaty, czyli maści (np. Clotrimazolum), kremy, szampony (np. Pityver). W przypadku długotrwale trwającego łupieżu pstrego u dzieci konieczna jest wizyta u dermatologa. W przypadku antybiotykoterapii nie można zapominać o lekach osłonowych chroniących delikatną florę bakteryjną.

Działania niepożądane – łupież pstry tabletki

dziecko-3Przyjmowanie każdego leku może wywołać działania niepożądane. Przed podaniem dziecku jakiegokolwiek leku należy dokładnie przeczytać ulotkę aby sprawdzić z jakimi środkami farmakologicznymi nie można ich łączyć, czy dziecko nie jest uczulone na jakąś substancję oraz jakie działania niepożądane powinny zaniepokoić. W przypadku leków na receptę powinno się poinformować lekarza o wszelkich innych przyjmowanych lekach. Najpopularniejszymi efektami ubocznymi są lekkie bóle głowy, czy brzucha. Przydarzyć mogą się również nudności, zaparcia, bądź biegunka, a nawet wymioty. W tym przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza i zatrzymać spożywanie leku. W przypadku pojawienia się reakcji alergicznych takich jak: swędzenie skóry, przebarwienia, zaczerwienienia, obrzęk również powinno się przerwać leczenie oraz udać do lekarza w celu konsultacji i próby doboru innego preparatu. W skrajnych przypadkach branie tego typu leków może skutkować niewydolnością serca, obrzękiem płuc, czy chorobami wątroby. Są to bardzo poważne sytuacje, które pozostawione bez konsultacji medycznej mogą zagrażać życiu. Dlatego też należy natychmiastowo reagować w sytuacji pojawienia się działań niepożądanych.