Co to łupież pstry i skąd się bierze?

Łupież pstry to powierzchowna infekcja naskórka, która objawia się powstawaniem żółtobrunatnych plam na różnych obszarach ciała. Choroba jest długotrwała w leczeniu, a jednocześnie bardzo uporczywa dla pacjenta, który się z nią boryka.

Łupież pstry – skąd się bierze?

Choroba wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Pityrosporum. Inna ich nazwa to Malassezia. Grzyby te występują naturalnie na skórze człowieka. Skąd się bierze łupież pstry? W momencie powstania pewnych czynników ich działanie może jednak wymknąć się spod kontroli. Wówczas potrafią zasiać na warstwie naskórka prawdziwe spustoszenie. Choroba niestety jest zakaźna i w prosty sposób można się nią zarazić. Warto więc wiedzieć jak tego unikać i jak samemu nie paść jej ofiarą.

Na początek jednak kilka słów o objawach

Symptomy choroby są różne. Zawsze jednak występują żółte, brunatne lub nawet zaczerwienione plamy. Łupież pstry bardzo często mylony jest z bielactwem, dlatego jeśli żadne metody lecznicze nie pomagają, należy bezwzględnie udać się na szerszą diagnostykę medyczną. Zmiany mogą powodować przykry świąd. Pacjenci skarżą się również na wzmożone wypadanie włosów.

Jak sprawdzić czy to naprawdę łupież pstry?

Samodzielnie bardzo trudno jest to wykonać. To specjalista na podstawie badań oraz własnego doświadczenia może postawić jednoznaczną diagnozę. Można jednak wykonać jedną prostą próbę w zaciszu własnego domu. Jest to metoda w pełni bezpieczna. Wystarczy posmarować zmienione miejsca jodyną. W rezultacie zmiany powinny jeszcze mocniej się uwydatnić. Wtedy warto sięgnąć po sprawdzone szampony typu Pityver lub Flosmen, które pomogą niwelować łupież pstry.

Przyczyny łupieżu pstrego

pstry 3Jeśli chodzi o faktyczne przyczyny łupieżu pstrego to bywają one bardzo różne. Część osób nagminnie stara się je odnajdywać w codziennych nawykach, czy w środowisku, w jakim przebywają. Okazuje się jednak, że często są one znacznie bardziej prozaiczne niż mogłoby się wydawać. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się łupieżu pstrego zaliczają się:

 • nadmierna potliwość,
 • nadwaga,
 • nerwice,
 • wzmożony łojotok – problem ten dotyka w szczególności młodzież w okresie dojrzewania,
 • ciąża,
 • ogólne osłabienie.

Jak można się zarazić?

Sposobów na zakażenie, podobnie jak przyczyn choroby można wymieniać wiele. Mimo, że choroba jest potencjalnie silnie zakaźna faktyczne zarażenie drugiej osoby zależne jest przede wszystkim od jej odporności. Im słabszy organizm i układ immunologiczny, tym większe szanse na rozwój choroby. Zarazić można się poprzez:

 • używanie intymnych przedmiotów osoby chorej – ręczników, szczotek, pilników,
 • użytkowanie miejsc potencjalnie zagrożonych i nieodkażonych – na przykład na basenach publicznych, czy w solarium,
 • częsty kontakt fizyczny z osobą chorą.

Jak unikać choroby?

 • aby samemu uniknąć zarażeniu należy w sposób szczególny zadbać o swoją higienę używając odpowiednich środków pielęgnacyjnych,
 • aby nie zarazić się od drugiej osoby, w okresie przebiegu choroby należy unikać z nią bliskich kontaktów fizycznych,
 • w miejscach publicznych warto zachowywać szczególną ostrożność – przebywając na solarium należy dopilnować odpowiedniego odkażenia łóżek opalających środkiem dezynfekcyjnym.