Czy leki na łupież pstry bez recepty są skuteczne?

W niezaawansowanych stadiach zdiagnozowanego przebiegu łupieżu pstrego chory może podjąć samodzielną próbę jego wyleczenia. Zazwyczaj terapię zaczyna się właśnie od stosowania dermokosmetyków. To dobre rozwiązanie nawet na uzupełnienie profesjonalnej terapii. Takie preparaty pomogą walczyć z łupieżem pstrym. Jednocześnie nie podrażniają skóry, są delikatne i nie obciążają skóry głowy oraz włosów.

Łupież pstry – leki bez recepty

Na aptecznych półkach istnieje mnóstwo preparatów o działaniu antygrzybicznym, które można nabyć bez recepty. Ich działanie jest różne a efektywność zależna od zaawansowania procesu chorobowego u pacjenta. Zawsze należy mieć świadomość, że proces leczenia tej choroby jest długotrwały. Zdarza się, że na rezultaty trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Najważniejsze w dążeniu do zdrowia jest w tym przypadku zachowanie systematyczności. W przeciwnym razie organizm w dalszym ciągu będzie wytwarzał łój, który jest pożywką dla drożdżaków, a te wciąż będą się rozmnażały, potęgując przebieg choroby.

łupież pstry - plamy na plecachWśród skutecznych produktów, jakie można nabyć w celu samodzielnej walki z łupieżem pstrym swoje miejsce uplasowały następujące preparaty:

  • Pityver – lek znany ze swojego naturalnego składu. Wykazuje wysokie właściwości antygrzybiczne, ponieważ zawiera siarczek selenu. Można stosować go w formie szamponu codziennie lub dwa razy dziennie.
  • Clortimazolum – maść ta bardzo często zalecana jest przez lekarzy dermatologów, do których zgłaszają się pacjenci z niezaawansowanym stadium łupieżu pstrego. Preparat wykazuje niezwykle szerokie spektrum działania w leczeniu chorób o podłożu grzybiczym.
  • Undofen Max – kolejny, skuteczny zdaniem pacjentów, preparat stosowany przy leczeniu chorób grzybiczych. Dostępny jest bez recepty w każdej dobrze zaopatrzonej aptece.
  • Hydrocortisonum 0,5% – lek ten nie działa bezpośrednio na łupież pstry, ale wykazuje wysokie właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Doskonale poradzi sobie z uporczywym świądem towarzyszącym chorobie. Ważne jest tu podane stężenie na poziomie 0,5%. Wyższe podlegają sprzedaży jedynie na wyraźne zalecenie lekarza potwierdzone odpowiednią receptą.

Jak stosuje się poszczególne preparaty?

Wszystko zależy od ich składu oraz właściwości leczniczych. Spośród wyżej wymienionych wszystkie preparaty, oprócz nizoralu w formie szamponu, stosuje się miejscowo, wsmarowując je w skórę objętą chorobą. Są to najskuteczniejsze, dostępne leki na łupież pstry bez recepty.

Czy leki są skuteczne?

Jak już zostało wcześniej powiedziane wszystko w tym zakresie zależne jest od zaawansowania choroby oraz systematyczności pacjenta. Na efekty czeka się długo, ale zdarza się, że takimi preparatami bez trudu można wyleczyć łupież. Jeśli jednak leczenie nie przynosi żadnych korzyści należy udać się do lekarza, który przepisze preparaty o silniejszym działaniu, dostępne jedynie na receptę. Zdarza się, że konieczne może okazać się również wdrożenie leczenia farmakologicznego – na przykład w firmie antybiotyków lub innych leków doustnych o działaniu przeciwgrzybiczym.