Jak można się zarazić łupieżem pstrym?

Wiele osób przykłada wielką wagę do ochrony swojej skóry. Czasem popada się w skrajność, próbując sięgać po wszystkie dostępne opcje terapeutyczne jakie są na rynku, jeśli zauważy się jakiekolwiek przebarwienia na skórze. W rzeczywistości mogą one być tylko pogarszać sytuację i ograniczać szanse na leczenie tej choroby. Najważniejszym krokiem w leczeniu dowolnego stanu jest jego właściwe diagnozowanie, a jeszcze lepiej – zapobieganie. Nie inaczej jeśli chodzi o łupież pstry.

Łupież pstry zakaźny to choroba skóry, która dotyka różnych obszarów ludzkiej skóry i często pojawia się na tkankach ludzi narażonych na nadmierne wilgotne warunki życia. Ważne jest, aby zrozumieć, jak infekcja powstaje, jak się można ją zarazić – by wiedzieć jak z nią walczyć.

Czym dokładnie jest łupież pstry i jak można się nim zarazić?

pstry 2Łupież pstry to zakażenie grzybicze, która atakuje skórę ludzką. Ten grzyb jako dermatofit rozprzestrzenia się w formie infekcji na wszystkich, którzy bezpośrednio stykają się z osobą zarażoną. Grzyb rozwija się w glebie, na sierści zwierząt i nie tylko. Osoby, które są w bezpośredniej bliskości z zwierzętami należącymi do zakażonej hodowli również są narażone na wysokie prawdopodobieństwo nabycia zakażenia. Zakażenie może być także przekazywane od jednej osoby zakażonej do drugiej – jak zatem widać łupież pstry – zarażenie przebiega prosto i szybko.

To zakażenie grzybicze charakteryzuje się swędzeniem w zakażonych obszarach, które często pokazują się na skórze w formie różnokolorowych plam – przebarwień. Pierścienie często otaczają obszar zakażonej skóry, co sprawia, że są wyraźne i łatwe do zidentyfikowania. Dobrze jest jednak pamiętać, że inne choroby skóry mogą wyglądać w podobny sposób, dlatego jeśli nie ma się pewności konieczna będzie profesjonalna diagnoza przed podjęciem ostatecznego leczenia. Występowaniu tych plam często towarzyszy swąd, co dodatkowo pogarsza stan osoby zarażonej. Skóra wokół tego regionu może też zacząć się łuszczyć. Każda osoba, która zauważy objawy powinna przemóc się do konsultacji z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy na łupież pstry. Jak można się zarazić? Można łatwo przenieść zakażenie na wiele innych osób – w tym także i dzieci.

Diagnoza

Osoba, u której rozpoznano zakażenie zostaje zwykle objęta leczeniem związanym z doustnym spożyciem tabletek oraz wykorzystaniem leczniczych kremów i szamponów (np. marki Pityver czy Selsun). Kremy i doustne leki są dostępne bez recepty. Warto też dodać, że istnieją i inne rodzaje zakażeń grzybiczych której mogą powstać w wyniku kontaktu z dermatofitami grzybów.

Zapobieganie przede wszystkim!

Tak jak w przypadku wszystkich innych zakaźnych infekcji i tutaj zapobieganie jest zawsze formą najlepszego dostępnego leczenia. Zakażenie grzybicze przechodzi od osoby do osoby, często ma to związek z niehigienicznymi praktykami. Tym bardziej, że nadmierne pocenie się zostało zidentyfikowane jako jedna z największych przyczyn tej infekcji.

Ludzie mieszkający w regionach tropikalnych którzy na co dzień doświadczają:

  • wysokiej wilgotności,
  • podwyższonych temperatur.

Powinni nosić lekkie ubrania i unikać ciężkich tkanin. Ludzie, którzy często korzystają z miejsc publicznych takich jak basen i łaźni parowe muszą zachować ostrożność, aby uniknąć dojścia do infekcji. Najlepiej też wyczulić swoich najbliższych na ten temat i przekazać im wiedzę dotyczącą zalecanych praktyk, które pomagają uniknięcia zakażenia łupieżem pstrym.