Jak leczyć łupież pstry na twarzy?

Łupież pstry jest jedną z trudniejszych w leczeniu chorób o charakterze dermatologicznym. Dokładny mechanizm powstawania łupieżu pstrego nie jest znany, jednak wiadomo, że bezpośrednią przyczynę stanowi proces niekontrolowanego namnażania się drożdżaków z gatunków Pityrosporum furfur oraz Pityrosporum orbiculare, które naturalnie występują na powierzchni skóry, stanowiąc część jej mikroflory. W przypadku wystąpienia określonych czynników, drożdżaki Pityrosporum furfur oraz Pityrosporum orbiculare mogą przekształcić się w chorobotwórczą postać znaną jako Malassezia furfur. Mamy wówczas do czynienia ze stanem zapalnym skóry, znanym pod mianem łupieżu pstrego.

Przyczyny łupieżu pstrego

twarz-3Jak powiedziano, bezpośrednią przyczynę choroby znanej jako łupież pstry na skórze stanowi niekontrolowane namnażanie się grzybów z rodziny drożdżaków, które bytują na powierzchni naszej skóry. Aby jednak doszło do takiego nadmiernego namnażania się, muszą wystąpić określone czynniki wyzwalające. Podstawową przyczynę pośrednią łupieżu pstrego stanowią naturalne zmiany hormonalne, jakie zachodzą w naszym organizmie (na przykład u kobiet w trakcie proces menopauzy) oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej spowodowane przyjmowaniem niektórych rodzajów leków (na przykład preparatów stereoidowych).

Przyczynę wystąpienia choroby może stanowić także ogólne lub miejscowe obniżenie odporności organizmu. Kolejną częstą przyczyną jest zły stan skóry, w rezultacie którego staje się ona dogodnym środowiskiem do namnażania się drożdżaków. Do grup podwyższonego ryzyka jeżeli chodzi o łupież pstry skóry należą osoby, których cera jest tłusta (przy czym sporą rolą odgrywa rodzaj tłuszczu: nie wszystkie sprzyjają rozwojowi infekcji  grzybiczych), nadmiernie potliwa oraz te, które nie dbają o codzienną higienę skóry. Do higieny skóry będącej środkiem zapobiegawczym jeżeli chodzi o łupież pstry u osób dorosłych oraz łupież pstry u dzieci należy przede wszystkim noszenie odpowiednich, przewiewnych ubrań, regularne zmienianie odzieży oraz codzienna pielęgnacja skóry przy użyciu odpowiednich środków (np. szamponu Pityver na skórę głowy).

Warto sobie uświadomić również fakt, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na bielactwo jest nieodpowiednia dieta (zbyt dużo tłuszczu, zbyt mało cynku, żelaza, biotyny oraz witaminy E), a także korzystanie używek, w tym przede wszystkim papierosów, które powodują wewnętrzne zatrucie organizmu, co może stanowić przyczynę niewłaściwego stanu skóry oraz jej zwiększonej podatności na infekcje. Do grup zwiększonego ryzyka jeśli chodzi o występowanie łupieżu pstrego należą również dzieci oraz osoby młode, ponieważ w tych grupach standardowo mamy do czynienia z nadmierną pracą gruczołów łojowych skory, co jest związane z procesem dojrzewania.

Łupież pstry na twarzy

Łupież pstry jest chorobą, której objawy pojawiają się przede wszystkim na obszarze skóry pleców, rąk oraz klatki piersiowej. W niektórych przypadkach łupież pstry może występować również na powierzchni skóry twarzy. Z oczywistych względów, choroba jest wtedy bardziej dokuczliwa, zwłaszcza w przypadku kobiet. Często kobiety usiłują zakryć objawy przy pomocy np. makijażu, jednak nie jest to dobre rozwiązanie.

twarz-2Łupież pstry na twarzy leczy się przy pomocy standardowych preparatów przeciwgrzybiczych przepisanych przez lekarza dermatologa a dodatkowo także medycznych środków do przemywania twarzy. W trakcie kuracji należy unikać stosowania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę na twarzy albo zwiększać jej tłustość. Istotne znaczenie ma także odpowiednia ochrona skóry twarzy przed słońcem. Każdorazowo przed ekspozycją na promienie słoneczne należy nakładać krem przeciwsłoneczny. Kosmetyk nie może być tłusty, powinien zapewniać ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, a także zawierać filtr ochrony przed promieniowanem słonecznym (SPF) wynoszący przynajmniej 30. Do tego należy pamiętać także o codziennej pielęgnacji skóry twarzy przy użyciu środków zaleconych przez lekarza specjalistę dermatologa (wbrew niektórym przekonaniom, to właśnie lekarz dermatolog jest specjalistą kompetentnym w zakresie diagnostyki oraz leczenie różnych postaci łupieżu).