Jak leczyć łupież pstry na głowie?

Obecnie wszelkiego typu choroby skóry są coraz bardziej powszechne. Mogą być wywoływane przez różnego typu czynniki, w tym przez drożdżaki – to właśnie te grzyby najczęściej atakują ludzki organizm. Drożdżaki powodują m.in. łupież pstry na głowie lub na innych częściach ciała, który bardzo trudno wyleczyć. Czym jest łupież pstry i jak sobie z nim radzić, gdy już rozprzestrzeni się na naszej skórze?

Co to jest łupież pstry?

lupiezŁupież pstry to uporczywa grzybica skóry. Podstawowe objawy tej choroby to plamy o ceglastym lub żółtobrunatnym kolorze, które pojawiają się na naszym ciele, np. na klatce piersiowej, ramionach, szyi, skórze głowy. Nieleczony może się rozwijać – plamy, będące najpierw pojedynczymi zmianami, z czasem zaczynają się łączyć i tworzyć duże place znacznie wyróżniające się na tle naszej zdrowej skóry. Dodatkowo obszary te mogą się delikatnie łuszczyć i nieprzyjemnie swędzieć. Najczęstsze przyczyny łupieżu tego typu to wysoka potliwość, nadmierne wydzielanie łoju czy ogólne osłabienie systemu odpornościowego organizmu. Cierpiących na tę chorobę jest znacznie więcej w krajach o klimacie gorącym i wilgotnym, który w dużym stopniu sprzyja namnażaniu się drożdżaków.

Na łupież pstry na głowie są narażone przede wszystkim osoby w okresie dojrzewania oraz dorośli. Na przypadłość tę stosunkowo rzadko chorują dzieci. Wszystko jednak zależy od predyspozycji danego człowieka i podczas gdy jedni zarażą się łupieżem szybko, inni pozostaną zdrowi. W każdym przypadku niezwykle istotna jest profilaktyka, aby nie doprowadzić niepotrzebnie do pojawienia się zakażenia, a następnie do jego rozprzestrzenienia się. Łupież pstry ma tendencję do nawrotów, nawet jeśli początkowo może nam się wydawać, że pozbyliśmy się go całkowicie.

Jak leczyć łupież pstry na głowie?

W pierwszej fazie choroby warto wypróbować podstawowe medykamenty do walki z łupieżem. Są dostępne bez recepty w każdej aptece. Może się zdarzyć tak, że systematyczne aplikowanie specjalnych preparatów przeciwgrzybicznych raz na zawsze pozwoli nam usunąć łupież pstry na głowie. Bardzo dobrze sprawdzi się np. odpowiedni szampon taki jak Pityver z organicznym związkiem chemicznym, który powoduje obumieranie komórek grzybów. Do innych znanych składników eliminujących drożdżaki zaliczyć można także siarczek selenu czy pirytion cynku. Dobrze jest także stosować szampony z kwasem salicylowym, który przeciwdziała nawrotom uporczywych dolegliwości, które powoduje łupież pstry. Oczywiście bywa i tak, że preparaty do użytku zewnętrznego, takie jak szampony, mogą nie być wystarczająco skuteczne. Wówczas należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który dobierze odpowiednie leki doustne. Najczęściej dermatolog przepisuje tabletki przeciwgrzybiczne na krótki okres ze względu na ich skutki uboczne. Dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzać do nadmiernego rozprzestrzenienia się choroby i reagować natychmiast, gdy tylko zauważymy nietypowe zmiany na naszym ciele.

Domowe sposoby na łupież pstry na głowie

olejFarmakologiczne metody walki z łupieżem to nie jedyna droga do usunięcia tej uciążliwej przypadłości. Można także zastosować domowe sposoby. Jednym z nich jest użycie olejku z drzewa herbacianego, najlepiej rozcieńczonego np. w oleju kuchennym. Inna metoda to naniesienie na skórę głowy wody z octem czy wykorzystanie czosnku. Dwa rozgniecione ząbki czosnku połączone z ciepłą wodą stanowią doskonałą miksturę do walki z grzybami.

Łupież pstry na głowie to dokuczliwa choroba, często długotrwała, jednak stosowanie odpowiednich środków pozwala na jej całkowite wyleczenie. Warto jednak profilaktycznie chronić się przed zakażeniem. Należy dbać o higienę, zachować ostrożność podczas korzystania z publicznych basenów, saun czy solariów, a także upewnić się, że wybrany przez nas salon kosmetyczny czy fryzjerski jest czysty a używane tam wyposażenie zdezynfekowane. Dodatkowo, jeśli tylko dowiemy się, że w naszym otoczeniu obecna jest osoba chora na łupież, należy unikać korzystania z tych samych ręczników, grzebieni czy czapek lub innych nakryć głowy.